telefon:596719879fax:596719824
ředitel:Mgr.Jana Jeřábkovákontakty:Mgr.Marie Síkorová
REDIZO:600145191IČ:70631727
email:skola@zsmitusova8.cz
zřizovatel:Statutární město Ostrava,Městský obvod Ostrava-Jih, Ostrava-Hrabůvka Horní 3
Cesta za poznáním

Základní škola Ostrava - Hrabůvka

Mitušova 8/1115 , www.zsmitusova8.cz
Školní projekty

Děti v Evropě

Určeno pro: 3. ročník , 4. ročník , 5. ročník , 6. ročník , 7. ročník , 8. ročník

Děti v Evropě

Celoroční projekt „Děti v Evropě“ jsme rozčlenili do několika tematických okruhů. Můžeme tak do projektu lépe zapojit všechny žáky naší školy, navázat užší spolupráci s partnerskými školami v Polsku, na Slovensku, nově i v Chorvatsku, získat cenné informace hned z několika oblastí. Cílem tohoto projektu bude představit našim partnerům Českou republiku z trochu jiného úhlu. Dětské vnímání světa je zcela rozdílné od pohledu dospělého. Proto se budeme snažit přiblížit naši zemi dětským pohledem. Zpětnou vazbou nám budou poznatky dětí našich partnerských škol. Žáci přichází do kontaktu s cizími reáliemi v hodinách zeměpisu, dějepisu či literatury, teď však budou mít šanci získat poznatky na základě vlastní iniciativy a úsilí. Takto získané informace mají jistě trvalejší hodnotu.

Čím širší bude spektrum oblastí poznávání, tím hodnotnější informace žáci získají.

Cílem projektu však není pouhé získání teoretických vědomostí, ale hlavně upřímné navázání přátelství s našimi sousedy.

Naše škola není v tomto žádný začátečník, nejedná se o prvotní navázání kontaktu, ale o prohloubení vazeb mezi dětmi našich škol. Družba mezi námi a žilinskou školou Romualda Zaymuse trvá již několik let. Také spolupráce s polskými kolegy a dětmi je již víceletá. Četné návštěvy, čilá korespondence na poli výtvarném i literárním je toho důkazem.

V letošním roce se nám podařilo navázat úzký kontakt se školou v Chorvatsku, která má velký zájem na navázání úzkých kontaktů a podílení se na společném grantu.

Tento projekt plně zapadá do vzdělávacího programu, jímž se výuka na naší škole v tomto roce řídí, a je v rámci reformy vzdělávání přínosem i pro tvorbu školního vzdělávacího programu. Jednotlivými předměty se budou prolínat informace o zahraničních reáliích, žák získá ucelené poznatky, na kterých se bude sám podílet. Pilíři našeho poznávání jsou téměř všechny učební předměty. Pedagog daného předmětu zakomponuje tyto aktivity do svých učebních plánů.

Jazyková bariéra by v rámci slovanských jazyků neměla činit větší potíže, aktivní komunikace s dětmi jiných jazykových oblastí navíc přispívá k rozvoji komunikační kompetence. Žáci si na daný jazyk brzy zvyknou.

Vzhledem k různorodosti a náročnosti jednotlivých aktivit rozčleníme jednotlivé aktivity mezi žáky na prvním a druhém stupni, některé činnosti však budou společné. Ke zlepšení komunikace mezi staršími a mladšími žáky přispějí aktivity, při kterých budou starší žáci vypomáhat mladším.

Projekt zahájíme v lednu 2008 a ukončíme ho v prosinci 2008

- Každý ročník vytvoří jeden uvítací dopis, ve kterém se představí všichni žáci. Součástí dopisu by měla být i společná fotografie, fotografie jednotlivců, mailová adresa jednotlivých žáků. Podle schopností natočit uvítací spoty na cd- romu. Žáci představí školu, sebe, okolí, použijí krátké formule v mateřském jazyce. Nemusí jít o žádné profesionální práce, ale o dětský pohled. Cílem je najít si partnerskou třídu, se kterou budou žáci v celoročním kontaktu. Vytvoří si tzv. kartotéku kontaktů, která usnadní orientaci v získaných informacích. (dotace na digitální kameru, střihový program, fotodokumentaci, poštovné)

- Každá škola vytvoří deset otázek z oblasti přírodopisu, zeměpisu, dějepisu, občanské výchovy, českého jazyka a obecných dotazů 1. stupně. Tyto dotazy budou zaměřeny na jednotlivé státy. Úkolem partnerských škol bude získat odpovědi a zaslat je pomocí elektronické pošty. Děti tak samy získají informace hned z několika oblastí.

- Tradiční ples pedagogů na škole ZŠ Romualda Zaymuse

- Nákup velkých nástěnných map Evropy, podrobné mapy partnerských zemí (dotace na materiál)

- Třídy si překreslí na velký formát mapu té sousední země, kde navázaly kontakt, kterou budou v průběhu roku o získané informace ze všech oblastí zájmů doplňovat.

- Nákup knih v cizím jazyce, seznámení v hodinách českého jazyce s cizím jazykem, alespoň se základními frázemi

- V hodinách cizího jazyka a češtiny srovnání jednotlivých jazyků, poukázání na možné podobnosti slovanských jazyků

- Nákup cd – romů s reáliemi daných zemí – v hodinách zeměpisu a dějepisu seznámení, v hodinách informatiky vědomostní test (dotace na materiál)

- Vytvořit kroniku všech poznatků, archivace veškerých získaných materiálů, vytvoření nástěnek (náklady na tisk a kopírování)

- Tematicky zaměřený Mitušáček, vzájemná výměna čísel s partnerskými školami, úvodní seznámení s celým projektem a časovým harmonogramem (dotace na tisk, poštovné)

ÚNOR, BŘEZEN

- Tvorba sněhových příbytků na školním hřišti, pořízení fotodokumentace, vyhlášení vítězů (dotace na ceny)

- Aktivity v zimě – výtvarná soutěž, představení nejlepších sportovců jednotlivých zemí – (dotace na ceny, poštovné)

- Výtvarná soutěž „Velikonoce,“ zaslání nejlepších zahraničních prací na naši školu – vyhodnocení a výstava na všech zúčastněných školách – (dotace na ceny)

- Literární soutěž - „Velikonoční příběh“- organizátor opět Mitušova 8, bude souběžně probíhat s výtvarnou soutěží „Velikonoce“ – vyhodnocení nejlepších prací – dotace na ceny

- Výtvarná soutěž - „Velikonoční komiks“ – nejlepší výtvarné i literární práce budou zveřejněny ve školním časopise Mitušáček - vzájemná výměna školních časopisů - výstava prací našich kamarádů – dotace na ceny

- „Velikonoční kvíz“ – znalostní soutěž velikonočních zvyků a tradic v jednotlivých zemích EU – bude probíhat v PL, SK, CRO – dotace na ceny

- Zábavné odpoledne na školním hřišti:

a) „Hledání velikonočního pokladu“ – ve spolupráci s kamarády z PL i SK – dotace na ceny

- b) „Cvrnkání fazolí v tradičním oblečení“ – dotace na ceny

- c) Výroba velikonočních vajec - výstavka, fotky (dotace na materiál, poštovné)

- Návštěva velikonoční dílny – výstava výrobků

- Knihy kolem nás- výstava knih z různých časových období v prostorách škol v PL, SK, ČR, CRO, výstava dětské literatury (pohádky, příběhy, atd.)

- Literární kvíz – soutěž jednotlivců, tematicky zaměřen na literaturu partnerských škol. (dotace na ceny)

- Výroba velikonočních vajec - výstavka, fotky (dotace na materiál, poštovné)

- Práce s texty pohádek a příběhů – vyznač místo, o kterém se mluví, na mapě, vypiš názvy cizích obcí, vlastní jména, napiš, jak se vyslovují v cizím jazyce (dotace na ceny)

- Náboženské tradice – zaslání získaných informací a dobových fotografií partnerským školám – (dotace na fotodokumentaci)

DUBEN, KVĚTEN

- Kvíz - „Kolik plodin znáš?“- vědomostní soutěž – dotace na ceny

- 24. 5. - Evropský den parků - procházka po parcích + poznávání stromů, historie a vývoj parků v PL, ČR, SK, CRO, na školním hřišti vytvoření jednotlivých stanovišť s ukázkami jarních rostlin, vytvoření vědomostních kvízů (dotace na ceny)

- 31. 5. - Den otevírání studánek – zvyklosti v zemích EU, v hodinách informatiky nalézt co nejvíce informací o těchto aktivitách v partnerských zemích, dramaticky ztvárnit jednotlivé zvyklosti na prvním stupni

- 31. 5. – Světový den bez tabáku, soutěž „Má nekuřácká kampaň“-

na našem novém sportovním hřišti budou děti svým rodičům pomocí sportovních turnajů demonstrovat, jak je důležité být v dobré kondici. (dotace na ceny)

- vyhodnocení nejlepších žáků na tomto projektu – výjezd do partnerské školy

(dotace na financování ubytování, vstupy do místních historických objektů, strava žákům partnerských škol na našem území)

- Výroba dekoračních předmětů – využití různých technik - batika, malba na sklo -vitráž, malba na textil, ubrousková technika – výměna výrobků a metodiky výroby mezi jednotlivými partnerskými školami – (dotace na materiál)

- Exkurze do polských Beskyd v okolí Katovic –( dotace na dopravu )

- Výjezd českých dětí na týdenní pobyt do Chorvatska spojený s raftingem (dotace na dopravu)

ČERVEN

- Toulky regionem- spolu s družebními školami navštívíme hornické muzeum na Landeku, důl Michal, Slezsko-ostravský hrad, Radhošť, skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, zříceninu na Hukvaldech, Pustevny, zámek Hradec nad Moravicí, zámek v Kravařích, zámek Raduň. Prohlédneme si hrad Helfštýn, zříceninu ve Starém Jičíně, Štramberskou trúbu, připomeneme si válečné hrdiny a jejich památník v Hrabyni, uskutečníme výjezd na Hrčavu – dotace na dopravu

- „Hry bez hranic“ – organizátor ZŠ Mitušova 8. V prostorách našeho lehkoatletického areálu uspořádat sportovní klání mezi spřátelenými stranami. (dotace na ubytování pro partnerské školy, dotace na ceny)

- „Módní show“ vytvoření módních koláží výtvarnými metodami, uspořádání módních přehlídek – natočení videa, seznámení partnerských dětí s módou v jednotlivých zemích (dotace na fotodokumentaci, poštovné, ceny)

ZÁŘÍ, ŘÍJEN

- Hudební géniové, kteří ovlivnili svou tvorbou světovou scénu - poslech skladeb, výměna hudebních nosičů mezi partnerskými školami (dotace na poštovné)

- Projekt „Hudba sbližuje,“ sestavení vlastního CD. Žáci si zvolí hudbu, kterou v současnosti poslouchají, prolínání evropské hudební scény (No Name, Karma...) – (dotace na CD nosiče, poštovné)

- Tvorba užitných nádob v rámci keramického kroužku - výstava prací na jednotlivých školách, zaslání fotodokumentace – (dotace na materiál)

- Vybavení a zdobení příbytků – rozdíly město - venkov, návštěva Hornického muzea (ČR), prohlídka obydlí v Terchové (SK), prohlídka muzea chleba v Radzionkowie (PL) – (dotace na dopravu)

- Z dýní vyrobit výrobky – výstavka na jednotlivých školách (dotace na materiál)

- Jak se žilo dříve - exkurze na Slezsko - ostravský hrad (ČR), Strečno (SK), Pzstyna (PL) – (dotace na dopravu)

LISTOPAD

- Výroba kalendářů na rok 2008 jako vánoční dárek pro přátelé v PL, SK, CRO, ČR, dotace na materiál

- Tvorba vánočních přání, také v hodinách cizích jazyků – „ Umíš poslat vánoční přání kamarádovi v PL, SK ,ČR, CRO?“ Kdo naděluje v jednotlivých zemích dárky? Ofocenou mapu světa nalepit na balicí papír, u jednotlivých zemí pak popsat místní zvyklosti a nakreslit postavu „dárce.“

- Výtvarná soutěž mezi žáky „Nakresli svého Ježíška.“ (dotace na ceny) Soutěž školních časopisů na jednotlivých školách: „Můj nejpodivnější vánoční příběh“- po vyhodnocení zaslat vítězné práce partnerským školám- otisknutí v jednotlivých časopisech v originálním znění – (dotace na ceny)

- Výstava všech získaných materiálů o partnerských školách v prostorách jednotlivých škol

PROSINEC

- Jak tráví Vánoce v partnerských zemích? Grafické zpracování, fotodokumentace, výstava v jednotlivých družebních školách – výměna získaného materiálu mezi partnerskými školami – dotace na výstavu a fotodokumentaci

- Vánoční stolování „Nad štědrovečerním stolem.“

- a) na základě korespondence se zahraničními partnery si vymění žáci tradiční vánoční recepty, přinesou fotky těchto pokrmů, popřípadě ofotí z kuchařky

- b) v hodinách rodinné výchovy, vlastivědy, občanské výchovy a dějepisu seznámení s tradičním jídelníčkem v zemích EU, se zvyklostmi stolování

- c) historie vánočního stromku, jeho zdobení, zaslání partnerům (dotace na fotodokumentaci, poštovné)

- d) vše vyvrcholí besídkami ve školní jídelně pro první a druhý stupeň, součástí bude výstavka došlé korespondence (dotace na fotodokumentaci, poštovné)

- Historie a výroba vánočního svícnu, soutěž „O nejzajímavější svícen“- z fotodokumentace vytvořit výstavku – zaslání fotek partnerským školám – (dotace na fotodokumentaci, materiál)

- Vánoční zvyky a zvyklosti – četba, vysvětlení pojmů, „Vánoce u prababiček“

- Vánoční koledy- nácvik, seznámení, nastudování nejznámějších koled v jednotlivých zemích EU v hodinách hudební výchovy – mnoho stejných koled existuje v několika jazycích

- Tradice betlémů a jesliček – seznámení se zvyklostmi v jednotlivých zemích

- Výroba betlémů (dotace na materiál)

- Návštěva kostelů s vystavenými betlémy- pořízení fotodokumentace, získání informací o navštívených církevních památkách, výroba koláží - výměna mezi zahraničními školami (dotace na fotodokumentaci)